تغییر قالب وردپرس و نکاتی که می بایست در مورد آن بدانیم

تغییر قالب وردپرس یکی از کارهای متداولی است که هر وب سایت وردپرسی انجام می شود.با توجه به تنظیماتی که هر قالب روی پایگاه داده وردپرس ایجاد میکند، همیشه می بایست در زمان تغییر قالب وردپرس به یکسری از نکات توجه کرد.
خیلی از وبمستران وردپرس از این مسئله گلایه دارند که چرا بعد از تغییر قالب وردپرس ، دیگر سایت بالا نمی آید و یا خطاهای PHP در صفحه رخ می دهد.
در این مقاله به شرح یکسری از نکات برای نحوه تغییر قالب وردپرس می پردازیم.

تهیه بک آپ از وردپرس قبل از تغییر قالب وردپرس

قدم اول برای تغییر قالب وردپرس تهیه یک قول بک آپ از وردپرس ماست.این کار حداقل حاشیه امنیتی را ایجاد می کند که در صورت بروز خطا یا مشکلات فراوان در وب سایت بعد از تغییر قالب وردپرس ، دوباره بتوانیم به حالت قبل بازگردیم.
اگرچه افزونه هایی زیادی برای گرفتن بک آپ از وردپرس مانند UpdraftPlus Backup وجود دارد.پیشنهاد میکنم یک فول بک آپ از طریق پنل هاست خود تهیه کنید و آن را نگه دارید.
درهاست های لینوکس در صورتی که پنل دایرکت ادمین (Direct Admin) یا سی پنل (Cpanel) دارید تنها با یک کلیک میتوانید دستور Full Backup را صادر کنید . پس از اتمام عملیات بک اپ به شما پیام داده می شود.

گرفتن بک اپ وردپرس

تاثیر قالب وردپرس روی پایگاه داده

یک قالب وردپرس روی پایگاه داده چه تاثیراتی میگذارد.شناخت از این عوامل باعث می شود که بعد از تعویض قالب وردپرس ، مشکلات را براحتی شناسایی کرده و آن را حل کنیم.
موارد زیر تقریبا اعمالی است که یک قالب وردپرس روی عملکرد سیستم مدیریت محتوا دارد :

  1. قالب های پیشرفته بخشی به عنوان تنظیمات قالب وردپرس را دارند.که اطلاعات آنها در جدول wp_options قرار داده می شوند.
  2. اکثر قالب ها برای تصاویر شاخص اندازه های استاندارد خاص خود را دارند. یعنی زمانی که شما یک عکس در وردپرس آپلود می کنید ، این عکس در اندازه های مختلف با توجه به قوانین که قالب وردپرس شما تعیین کرده Crop یا برش داده می شود. پس بعد از تغییر قالب وردپرس باید همه ی اندازه ها را بروز رسانی کنیم.
  3. قالب های اختصاصی در یک موضوع خاص مثل قالب وردپرس املاک یکسری جداول در بانک اطلاعاتی ایجاد می کنند که دیگر نیازی به آن ها نیست.
  4. ابزارک های هر قالب با توجه به اینکه یک نام یونیک یا احتصاصی دارند .پس واضح هست که بعد از تغییر قالب وردپرس احتمال از بین رفتن آن ابزارک ها تقریبا 100 درصد هست.
  5. برخی قالب ها در زمان نصب ، یکسری افزونه وردپرس مختص به خود را نصب می کنند ، مثلا قالب هایی که با صفحه ساز ویژوال کامپوزر کار می کنند ، بعد از نصب بطور اتوماتیک از شما تقاضا می کنند که آن افزونه را نصب کنید.پس بعد از تغییر قالب دیگر نیازی به این افزونه ها هم نداریم.
  6. اگر کدهایی به صورت دستی به قالب اضافه شد مثلا کد گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یعد از تغییر قالب وردپرس این کدها از بین خواهد رفت و می بایست دوباره آن ها را در قالب اضافه کنید.

اگر دقت کرده باشین تغییر قالب وردپرس به آسانی چند کلیک نیست و به عنوان یک وردپرس کار می بایست بسیار در زمان تغییر قالب وردپرس دقت کنید.

تغییر اندازه تصاویر شاحص وردپرس بعد از تغییر قالب وردپرس

بعد از تغییر قالب وردپرس ، می بایست تمامی سایز عکس های وب سایت وردپرس بازسازی شوند.برای این کار می توانید از افزونه بسیار معروف Regenerate Thumbnails استفاده کنید.
بعد از نصب افزونه تغییر سایز عکس در منوی مدیریت بخش ابزارها ، گزینه ای به نام تغییر سایز عکس ها ایجاد می شود. روی آن کلیک کنید و دستور آن را ارسال کنید.

افزونه تغییر سایز عکس وردپرس regenerate thumbnails

انتقال ابزارک وردپرس در زمان تغییر قالب وردپرس

برای این که بعد از تغییر قالب وردپرس ، ابزارک ها را از دست ندهیم.وارد صفحه ابزارک های وردپرس در مدیریت شوید.
اگر دقت کرده باشین در پایین آن صفحه بخشی به عنوان ابزارک های غیر فعال وجود دارد.ابزارک هایی که در یان قسمت قرار میدهیم تنظیمات و محتویات آن ها نگه داشته می شوند اما فقط از نمایش در قالب وردپرس محروم هستند.
قبل از تغییر قالب ، ابتدا ابزارک ها را بکشید و در بخش ابزارک های غیر فعال رها کنید ، بعد از این که قالب را نصب کردید دوباره می توانید آن ها را به بخش ابزارک خود اضافه کنید.

ابزارک غیر فعال وردپرس

تاثیر تغییر قالب وردپرس بر سئو وب سایت

بخش  از سئو وب سایت وردپرس مرتبط به محتوا و یا به اصطلاح OFF Page SEO می باشد.از آن جا که نحوه ی کدنویسی هر قالب با یکدیگر متفاوت هست.همیشه می بایست قبل از تغییر یک قالب از یک توسعه دهنده وردپرس مشاوره کاملی دریافت کنید ، تا متوجه شوید آیا قالبی که میخواهم نصب کنم از نظر سئو مشکلی دارد ، استاندارد مثل سرعت وب سایت ، Structured Data  را رعایت کرده است یا خیر.
اگر بعد از تغییر قالب وردپرس بصورت موقت ، گزارش سئو وبمستر گوگل یا گوگل آنالیتیکس ، نشان دهنده تغییرات زیادی در ترافیک شده اید ، نگران نباشید چون این کاملا طبیعی است.مطلب رو به اشتراک بگذارید