قرارداد طراحی سایت وردپرس

چگونه یک قرارداد طراحی سایت وردپرس ببندیم که ضرر نکنیم ؟

بستن قرارداد طراحی سایت وردپرس ، یکی از مهم ترین مراحل در انجام عمور فریلنسری می باشد.بسیاری از نیروهای جوان و تازه کار بدلایل چون شوق کاری ، جمع کردن نمونه کار برای برند شخصی یا شرکتی خود ، سه اشتباه بزرگ در کار خود انجام می دهند :

 1. قرار داد طراحی وب سایت وردپرس را نمی بندند ، چون میترسند که کارفرما فرار کند.اما من به عنوان فریلنسر که سال هاست در حوزه توسعه وردپرس فعالیت کردم به شما قول می دهم که اگر در وردپرس حرفه ای باشید هیچ وقت بیکار نخواهید بود هیچ وقت.به هیچ وجه برای کسی که تن به امضاء قرار داد نمی دهد ، کار نکنید این فرد بی اعتماد نسبت به شماست.
 2. به هر قیمت ، حتی پایین ترین قیمت تن به کار می دهند. چرا ؟ چون دوست دارن پول در بیاورن. اما با یک حساب دو دو تا چهار تا متوجه می شوید که تنها سرمایه ی شما که زمان هست بی خود و بی جهت برای پروژه هایی با قیمت بسیار پایین حرام می شود.
 3. اصلا جزئیات کار را دقت نمی کنند و زمان انجام کار را زود تر از موعد بیان می کنند. چرا ؟ چون دوست دارن کارهای بیشتری بگیرن و پول بیشتری در بیاورند.من اگر تمام درآمدهایی که در زمینه وب بدست آوردم را بخواهم تقسیم کنم ، بیش از 60 درصد آن مربوط به پشتیبانی پروژه هایی بوده که موفق شده اند.

وب سایت سنگ بنایی است که اگر آن را برای مشتری به خوبی طراحی کنید می تواند تا آخر عمر برایتان درآمد زا باشد.مثل بساز و بفروش مهندسین عمران به طراحی سایت نگاه نکنید که فقط پول بگیریم و بریم پروژه بعدی.

 

ارتقا مهارت برنامه نویس در مدیریت زمان

قبل از نوشتن کامل قرار داد یک قلم و کاغذ بگیرید و با کارفرما جلسه ای بگذارید.
ابتدا با قابلیت های وردپرس آن را آشنا سازید تا او بتواند با دید بهتری برایتان توضیح دهد.اصولا کارفرماهایی که زیاد از وب و مارکتینگ سررشته ندارند . بسیار عمومی برایتان توضیح می دهند برای این گونه افراد یک کاغذ در اختیارشان بگذارید و به آنان بگویید ، ترسیمی که خودش از کار دارد را برایتان بکشد به این کار اصولا طراحی WireFrame اولیه سایت گفته می شود.

طرح اولیه سایت

متاسفانه یا خوشبختانه واژه های زیادی در حرفه برنامه نویسی انگلیسی است.هیچ وقت فکر نکنید اگر همش در جملاتتان کلمات انگلیسی تخصصی بکار ببرید ، کارفرما فکر می کند که شما خیلی حرفه ای هستید، اما دقیقا برعکس اون از شما فراری می شود.
خودتان را تصور کنید اگر یک ستاره شناس در یک سخنرانی برایتان در هر جمله چهار کلمه انگلیسی بگوید خودتان در کم تر از دو دقیقه کلافه می شوید.
پس این فن بازاریابی را فراموش نکنید.

حتما بخوانید : روش تولید محتوای آموزشی استاندارد از نگاه کتاب مدرس مرجع ژان بقوسیان

یک قرار داد طراحی وب سایت وردپرس می بایست شامل موارد زیر باشد :

آدرس طرفین برنامه نویس و کارفرما

همواره در تمامی قرارداد ها ابتدا اشخاص حقیقی یا حقوقی می بایست مشخص شده  و اطلاعات تماس آن ها بصورت کامل نگاشته شود.برای اشخاص حقیقی نام و نام خانوادگی ، کد ملی ، شماره همراه و آدرس پستی و برای اشخاص حقوقی یا شرکت ها میتوان نام شرکت ، نام صاحب شرکت ، شماره تلفن شرکت ، آدرس شرکت ، شماره ثبت شرکت و موارد دیگر باشد.
همیشه در پایان قرار داد به عنوان پیوست ، مدارک کارت ملی هر دو طرفین را یک اسکن وجود داشته باشد تا در صورت دعاوی براحتی اشخاص قابل ردیابی باشند.

ماده یک شامل موضوع قرار داد طراحی سایت وردپرس

در این ماده شما تمامی خدماتی که بابت آن از کارفرما وجه دریافت می کنید را باید لیست کنید مثلا :

 1. خرید هاست 500 مگابایت
 2. خرید دامنه realwp.net
 3. طراحی گرافیک UI مطابق با نظر کارفرما که پیوست قرار داد ذکر شده.
 4. برنامه نویسی قالب وب سایت بر بستر وردپرس
 5. سئو و بهینه سازی اولیه ب سایت در موتورهای جستجو
 6. آموزش مدیر سایت در جهت کار با وب سایت و …

دقیقا مانند بالا موارد را کاملا لیست می کنید.دقت کنید که من برای برنامه نویسی و Ui در قرار داد به پیوست اشاره کردم.چرا ؟
کاملا مشخص است چون ما بابت همین موارد قرار هست دستمزد دریافت کنیم و اگر کارفرما بگوید چرا فلان چیست نیست ، نتواند بهانه ای داشته باشد و ما می گوییم در پیوست قرار داد نبود و اگر می خواهید این مبلغ را واریز کنید تا فلان امکان هم برنامه نویسی شود.

ماده دو شامل مبلغ قرارداد طراحی سایت وردپرس

بعد از نوشتن خدماتی که می بایست در قرارداد طراحی سایت وردپرس انجام شود .حال می بایست مبلغ هر کدام از موارد بالا به دقت بیان شود مثلا در همین مثال ذکر می کنیم :

 1. برای بند اول که همان مبلغ هاست هست ، ماهیانه 500.000 ریال
 2. برای بند دوم سالیانه 2.000.000 ریال
 3. برای بند سوم مبله 20.000.000 ریال بصورت یکبار پرداخت

به همین صورت لیست می کنید.دقت کنیدما همیشه قرار داد های طراحی وب سایت را ابتدا به صورت یکساله می بندیم که طبق عادت برخی یکسال اول را پشتیبانی رایگان می دهند البته زرنگی از خودشان هست چرا ؟ چون خوده طراحی اگر سه ماه طول بکشد این سه ماه هم جزء یکسال پشتیبانی هست 🙂

ماده سه مدت زمان انجام کار قرارداد طراحی سایت وردپرس

در این بخش ذکر می کنید که کار طراحی وب سایت چند روز کاری به طول می انجامد.مثلا 15 روز کاری.
اگر مبلغی را به صورت پیش می گیرد که توصیه می کنم حتما این کار را کنید در این بند ذکر کنید که تاریخ شروع کار از روزی است که اولین پرداختی کارفرما واریز می شود.همچنین میتوانید اعلام کنید اگر بیش از فلان روز پرداختی کارفرما به عقب افتاد شما  قرار داد طراحی سایت وردپرس را فسخ می کنید.

تعهدات فریلنسر و کارفرما

یکی دیگر از مهم ترین بند های قرار داد طراحی وب سایت تعهدات طرفین در موضوع قرارداد هست.مثلا برای کارفرما می بایست شرایطی را تعیین کنیم :
هر وب سایت در ابتدا نیاز به یک سری محتوا مثل لوگو برند ، شماره تماس شرکت و … موارد هست که می بایست طراح وب سایت آن را داشته باشد. شما در این بند می بایست کارفرما را متعهد کنید که سریع تر این موارد را برای شما آماده کند.
اگر با یک شرکت در حال بستن قرار داد هستید همیشه در این بند بگویید که شرکت موظف است یک فرد + شماره همراه آن را به شما معرفی کند تا بتوانید هر وقت که خواسته اید با آن در ارتبط باشید ن اینکه هی زنگ بزنید و بگویند ساعت کاری تمام شده برین فردا.
کار برنامه نویسی و فریلنسری زمان نمیشناسد.

شرایط خاص و فسخ قرار داد

هیچ گاه حادثه های طبیعی را نمیتوان در زندگی نادیده گرفت.فرض کنید قرارداد طراحی سایت وردپرس را بستید و دو روز از شروع کار گذشت و مشکل جدی برایتان پیش آمد مثلا زلزله آمد یا نزدیک ترین اقوامتان فوت کرد.در این ماده می بایست خود را از این شرایط معاف کنید و بگوییدکه نبایست خسارت دهید.
البته این شرط برای هر دو شخص برنامه نویس و کارفرما می بایست صدق کند ن فقط ما.

شرایط بستن قرارداد پشتیبانی سایت

امضای قرار داد

در پایان نیز امضا و مهر شرکت دو طرفین به همراه تاریخ قرار داد ذکر می شود.
باز هم متذکر می شوم حتما کپی مدارک به همراه لیست کامل جزئیات کار به صورت مکتوب در پیوست قرار داد قرار دهید.

دانلود نمونه قرارداد طراحی و پشتیبانی وب سایت وردپرس

یک نمونه خام از فرم قرارداد طراحی سایت وردپرس که برای کارهای خود استفاده می کنم را برایتان قرار می دهم می توانید. با ویرایش مطابق با کار خود ، از آن استفاده کنید.

دانلود نمونه قرارداد طراحی سایت وردپرس

 

اگر سوالی در این زمینه داشتید می توانید در نظرات بیان کنید تا شما را راهنمایی کنم.مطلب رو به اشتراک بگذارید